Skip navigation.
Home

Agenda

  • Tentative Agenda
Date Time Activity Place
1 July 7:30-8:10 Breakfast Hotel (IAEC), 1F
8:30-8:50 Opening Ceremony Conference Hall of IAEC
8:50-10:05 Lectures Conference Hall of IAEC
10:05-10:30 Photograph and Tea Break IAEC
10:30-12:10 Lectures Conference Hall of IAEC
12:15-13:00 Lunch IAEC, 1F
14:30-18:00 Lectures Conference Hall of IAEC
18:10 Dinner IAEC, 1F
2 July 7:30-8:10 Breakfast IAEC, 1F
8:30-11:50 Lectures Conference Hall of IAEC
12:00 Lunch IAEC,1F
14:30-17:45 Lectures Conference Hall of IAEC
17:45-18:00 Conclusion Remark Conference Hall of IAEC
18:10 Dinner IAEC, 1F
3 July 6:40-7:20 Breakfast IAEC, 1F
7:30

Waiting for bus at the Entrance Hall of IAFC, Tour to Mt. Wudang

Or departure Wuhan, waiting for the car to the airport at the entrance hall of IAFC according to your flight schedule

5 July Departure for Wuhan (5hours trip) at 8:00 am. Tour ends when arriving in Wuhan Tianhe Airport at 1:00 pm. Or back to our university.

 

  • Preliminary Program
July 1, Sunday  
8:30-8:50

Opening (Chair: Qifa Zhang)

Opening Remark by Dr. Xiuxin Deng (President, Huazhong Agricultural University)

SESSION 1 Genetics & genomics I (Chair: Xianlong Zhang)
8:50-9:20 Wilhelm Gruissem (Institute of Plant Sciences, ETH, Zurich, Switzerland)
Keynote Lecture: Nutritional improvement of rice endosperm or engineering abiotic stress resistance in rice
9:20-9:45 Staffan Persson(Max-Planck-Institute, Potsdam, Germany)
Avoid reinventing the wheel-Knowledge transfer across plant species
9:45-10:05 Jianbing Yan (Huazhong Agricultural University, Wuhan, China)
The genetic architecture of oil biosynthesis in maize kernel
10:05-10:30 Photographing of Meeting Attendees and Tea Break
SESSION 2 Genetics & genomics II (Chair: Yongming Zhou)
10:30-11:00

Rod Wing (Arizona Genomics, InstituteUniversity of Arizona, USA)

Keynote Lecture: TBA

11:00-11:25 Yuxian Zhu (Peking University, Beijing, China)
Analysis of the diploid cotton Gossypium raimondii genome
11:25-11:50 Zhenbiao Yang (University of California, Riverside, USA)
Functional genomics based on a chemical-sensitized mutant screen
11:50-12:10 Qifa Zhang (Huazhong Agricultural University, Wuhan, China)
Genetic composition of yield heterosis in an elite rice hybrid
12:15 Lunch
SESSION 3 Plant signaling I (Chair: Jianbin Yan)
14:30-15:00 Peter H Quail (University of California, Berkeley, USA)
Keynote Lecture: Dissecting phytochrome signaling and transcriptional networks
15:00-15:25 Yunde Zhao(University of California, San Diego, USA)
Roles of auxin in auxiliary meristem development
15:25-15:50 José A Feijó (Universidade de Lisboa, Oeiras, Portugal)
Signaling with ions: merging genomics with biophysics on the pollen tube system
15:50-16:10 Jinling Meng: (Huazhong Agricultural University, Wuhan, China)
Why rapeseed cultivars flower in right time?
16:10-16:40  Tea Break
SESSION 4 Plant signaling II (Chair: Daoxiu Zhou)
16:40-17:10 Sean Cutler (University of California, Riverside, USA)
Keynote Lecture: Chemical and genetic dissection of abscisic acid signaling
17:10-17:35 David Braun (University of Missouri, Columbia, USA)
Genetic regulation of carbohydrate partitioning in plants
17:35-18:00 Katayoon (Katie) Dehesh (University of California, Davis, USA)
Stress-mediated retrograde signaling in plants
18:10 Dinner

July 2, Monday

 
SESSION 5 Stress regulation I (Chair: Shaobing Peng)
8:30-9:00 Heribert Hirt (Plant Genomics Research Unit, CNRS/INRA, Paris, France)
Keynote Lecture: Strategies to improve stress tolerance of plants
9:00-9:25 Montserrat Pagès (Departament de Genètica Molecular, Centre d’lnvestigació i Desenvolupament, Consell Superior d’lnvestigacions Cientifiques, Barcelona, Spain)
Drought tolerance in plants: ABA regulated transcription factors
9:25-9:50 David Ow (South China Botanical Garden, CAS, China)
Regulation of the stress escape response
9:50-10:10 Lizhong Xiong (Huazhong Agricultural University, Wuhan, China)
Gene discovery for drought resistance in rice
10:10-10:40 Tea Break
SESSION 6 Stress regulation II (Chair: Lizhong Xiong)
10:40-11:05 Sheng Luan (University of California, Berkeley, USA)
Plant response to environment: from signals to membrane transport
11:05-11:30 Joerg Kudla (Universitaet Muenster, Muenster, Germany)
Functions of a calcium signaling network in abiotic stress responses
11:30-11:55 Renee Sung (University of California, Berkeley, USA)
Epigenetic regulation of plant development and stress response
12:00 Lunch
SESSION 7 Development (Chair: Yunde Zhao)
14:30-15:00 Peter Gresshoff (University of Queensland, Brisbane, Australia)
Keynote Lecture: Molecular physiology of the genetic regulation of nodulation and symbiotic nitrogen fixation in legumes
15:00-15:20 Xianlong Zhang (Huazhong Agricultural University, Wuhan, China)
Cotton GhCKI regulates anther abortion by delaying tapetum PCD via the GLU-ABA-ROS signaling pathway
15:20-15:40 Daoxiu Zhou (Université Paris sud 11 / Huazhong Agricultural University, Wuhan, China)
Histone modification and recognition mechanisms in controlling plant gene expression and development
15:40-16:00 Yibo Li (Huazhong Agricultural University, Wuhan, China)
Cloning and functional analysis of GS5 controlling grain size/weight and yield, and Chalk5 controlling grain chalkiness and quality in rice
16:00-16:30 Tea Break
SESSION 8 Genetic improvement and tools (Chair: Sheng Luan)
16:30-17:00 Daniel Schachtman (Monsanto Company, St. Louis, MO, USA)
Keynote Lecture: Development of nitrogen use efficient corn for enhanced productivity and sustainability
17:00-17:25 Yongling Ruan (University of Newcastle, Callaghan, Australia)
Cotton fiber as a model cell for basic biology research and tool for cellulose production
17:25-17:45 Jie Luo (Huazhong Agricultural University, Wuhan, China)
Large-scale mQTL mapping in rice by combined metabolomics and genomics strategies
17:45-18:00 Conclusion (Remark by Dr. Qifa Zhang)
18:10 Dinner